विश्वकप क्रिकेटमा इंग्ल्याण्ड र भारत भिड्दै

निरन्तर न्यूज
१२ कार्तिक २०८०, आईतवार ११:४८

काठमाण्डाैँ । आइसीसी विश्वकप क्रिकेटमा आज डिफेन्डिङ च्याम्पियन इंग्ल्याण्डले भारतसँग खेल्दै छ ।

खेल भारत रत्न श्री अटल बिहारी वाजपेयी एकना क्रिकेट स्टेडियम, लखनउमा दिउँसो सवा २ बजे सुरु हुनेछ।

भारतीय टोली २० वर्षदेखि एकदिवसीय विश्वकपमा इंग्ल्याण्डविरुद्ध जितको प्रतीक्षामा छ ।

टोलीले पछिल्लो पटक २००३ मा जितेको थियो। त्यसपछि यी दुईबीच दुई खेल भएको थियो ।

२०११ को खेल बराबरी भयो र २०१९ मा भारतीय टोली पराजित भयो।

प्रतियोगिता सुरु हुनुअघि यो विश्वकपको सबैभन्दा हाइ प्रोफाइल खेल मानिन्थ्यो। यसलाई उपाधि जित्ने सबैभन्दा प्रतिष्पर्धी दुई टोलीबीचको खेल भनिएको थियो । तर, प्रतियोगिताको आधाभन्दा बढी समय बितिसक्दा पनि इंग्ल्याण्डले लय भेट्टाउन सकेको छैन ।

जारी विश्वकपमा भारतले अहिलेसम्म आफ्ना पहिलो पाँच खेल जितेको छ र १० अंकसहित अंक तालिकाको दोस्रो स्थानमा छ। जबकि इंग्ल्याण्डले पाँच मध्ये एक मात्र जित्यो र बाँकी चार खेलमा हार बेहोरेको छ । इंग्लिस टोली १० औं र अन्तिम स्थानमा छ । भारत सेमिफाइनल पुग्ने लगभग निश्चित छ । योसँगै इंग्ल्याण्डका लागि अन्तिम चारमा पुग्न मुस्किल देखिएको छ ।

भारत र इंग्ल्याण्डबीच अहिलेसम्म कुल १०६ ओडीआई खेलिएको छ । भारतले ५७ खेल जितेको छ भने इंग्ल्याण्डले ४४ खेल जितेको छ । तीन खेल अनिर्णित रह्यो भने दुई खेल बराबरीमा रोकिए ।

विश्वकपमा दुवै टोलीले अहिलेसम्म ८ पटक भिड्दै आएका छन् भने ४ मा इङ्ल्यान्ड र ३ मा भारत विजयी भएको छ । २०११ मा, बेंगलुरुको मैदानमा यी दुई बीचको समूह चरणको निकै रोमाञ्चक खेल बराबरी भएको थियो। यो खेलमा सचिन तेन्दुलकरले आफ्नो एकदिवसीय क्रिकेटको ४८ औं शतक बनाएका थिए ।

जुन ७, १९७५ मा एकदिवसीय विश्वकपको पहिलो खेल पनि यी दुई टोलीबीच भएको थियो । जसमा इंग्ल्याण्ड २०२ रनले विजयी भएको थियो। यो त्यही खेल थियो जसमा सुनिल गावस्करले पूरा ६० ओभर ब्याटिङ गर्दै १७४ बलमा अविजित ३६ रन बनाएका थिए । त्यसपछि भारतीय टोली र गावस्कर दुवै एकदिवसीय ढाँचामा सहज नभएको बताइएको थियो। यी दुई टोली पछिल्लो पटक २०१९ मा भएको एकदिवसीय विश्वकपमा भिडेका थिए । बर्मिङ्घममा भएको खेलमा इंग्ल्याण्ड ३१ रनले विजयी भएको हो ।

विराट कोहली एकदिवसीय विश्वकप २०२३ मा भारतको सर्वाधिक रन बनाउने खेलाडी हुन्, उनले प्रतियोगिताको ६ खेलमा ३५४ रन बनाएका छन्। उनीपछि भारतका लागि रोहित शर्माले मात्र ३ सयभन्दा बढी रन बनाउन सकेका छन् । टिमका लागि फास्ट बलर जसप्रित बुमराहले सर्वाधिक ११ विकेट लिएका छन् । तर आज लखनउको पिचमा कुलदीप यादव र रविन्द्र जडेजा गेम चेन्जर साबित हुन सक्छन् । दुवै खेलाडीलाई एकना स्टेडियमको स्पिन पिच मन पर्न सक्छ र उनीहरूले इंग्लिस ब्याट्सम्यानलाई समस्यामा पार्न सक्छन् ।

यस पटकको विश्वकप इंग्ल्याण्डका लागि दुःस्वप्न जस्तै बनिरहेको छ । ५ खेलमध्ये ४ हारेको टोली २ अंकसहित अंक तालिकाको १० औं स्थानमा छ । उनीहरुका कुनै पनि खेलाडी प्रतियोगिताको उत्कृष्ट ५ खेलाडीमा परेका छैनन् । टोलीबाट एकमात्र शतक पनि ओपनर डेभिड मलानले बंगलादेशविरुद्ध बनाएका थिए, उनी प्रतियोगितामा टोलीका सर्वाधिक रन बनाउने खेलाडी पनि हुन्। बलरमध्ये आदिल राशिदको नाममा ६ विकेट रहेको छ जुन प्रतियोगितामा टोलीका लागि सर्वाधिक हो ।

भारतीय टिमका अलराउन्डर हार्दिक पाण्ड्याले आज इंग्ल्याण्डविरुद्ध खेल्ने छैनन् । रिपोर्टका अनुसार उनको लिगामेन्टमा चोट लागेको छ । यद्यपि, भारतीय क्रिकेट कन्ट्रोल बोर्ड (बीसीसीआई) ले हार्दिक कति खेलमा आउट हुने भन्ने बारे अहिलेसम्म पुष्टि गरेको छैन।

एकना स्टेडियमको विकेटमा स्पिनरहरूले सहयोग गरिरहेको छ । यो मैदानमा अहिलेसम्म ७ ओडिआई खेलिएको छ । पहिले ब्याटिङ गर्ने टोलीले ३ खेल जितेको छ भने पहिले बलिङ गर्ने टोलीले ४ खेल जितेको छ । पहिलो इनिङ्सको औसत कुल २१५ रन हो । यहाँ साँझमा शीत पनि पर्न सक्छ, जसले गर्दा बलिङ टोलीलाई पछि पर्न गाह्रो हुन्छ।

दुबै टोलीको सम्भावित प्लेइङ-११

भारत: रोहित शर्मा (कप्तान), शुभमन गिल, विराट कोहली, श्रेयस अय्यर, केएल राहुल (विकेटकिपर), सूर्यकुमार यादव, रविन्द्र जडेजा, कुलदीप यादव, जसप्रित बुमराह, मोहम्मद शमी/रविचन्द्रन अश्विन र मोहम्मद सिराज।

इंग्ल्याण्ड: जोस बटलर (कप्तान र विकेटकीपर), जोनी बेयरस्टो, डेविड मलान, जो रुट, बेन स्टोक्स, लियाम लिभिङ्स्टन/ह्यारी ब्रुक, मोइन अली, क्रिस वोक्स/गस एटकिन्सन, डेभिड विली/स्याम कुरान, आदिल रशिद र मार्क वुड।

यसमा तपाइको मत

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*